Skip Navigation LinksAdmission-Requirements

Yüksek Lisans & Doktora Programlarına Kabul ve Kayıt Koşulları

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi lisansüstü eğitimi,  alanınızda kendinizi en iyi şekilde geliştirme fırsatı sunarken, yine alanınıza yakın bir dalda bilimsel hazırlık derslerini tamamlayarak ilerleme şansı verebilmektedir.   Doğu Akdeniz Üniversitesi,  Güz ve Bahar dönemlerinde öğrenci kabul etmektedir.  Başvuru tarihleri Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü'nün Internet ana sayfasında yayınlanır. 

Adaylar başvurularını Internet üzerinden yapmalıdır. 

 Yüksek lisans programlarına başvuracak adayların lisans diplomasına sahip olması ve başvurulan programın başvuru koşullarını sağlaması gerekmektedir. 

Doktora programı adayları ise yüksek lisans diplomasına sahip olmalıdır. 

Mezuniyet aşamasında olan adaylar için de başvuru kabul edilmektedir. 

Programa özgü kabul koşulları ve program ders bilgileri ilgili akademik bölümden öğrenilmelidir.

Doktora ve tezli yüksek lisans programlarına başvuran TC uyruklu adaylardan ilgili alanda geçerli ALES  puanına veya GMAT, GRE gibi sınavlardan eşdeğer puana sahip olmaları gerekir.  Birçok program için ilgi dalda en az 55 ALES puanı yeterli kabul edilsede bazı programların ALES puan kriteri farklı olabilmektedir. Bu yüzden başvurulacak programın kabul koşullarının incelenmesi gerekmektedir. 

İşletme Bölümü tarafından yürütülen lisansüstü programlarına yapılan başvurularda TC ve KKTC uyruklu öğrencilerden tezli yüksek lisans programları için ALES Eşit Ağırlık (EA) puanının asgari 55, doktora programları için ALES EA puanının asgari 60
veya muadili bir GMAT ve/veya GRE puanı aranmaktadır.

ALES PUAN TÜRLERİ


Yatay Geçiş İmkanları

İngilizce Yeterlik Koşulu

Egitim dili İngilizce olan yüksek lisans programları ve tüm doktora programları için geçerli bir İngilizce Yeterlik Belgesine sahip değilseniz, İngilizce düzeyiniz DAÜ tarafından yapılan sınavla belirlenir. Sınav sonucunuza göre lisansüstü program derslerine ek olarak İngilizce dersleri almanız gerekebileceği gibi, yoğunlaştırılmış İngilizce dersleri almanız da gerekebilir. Yoğunlaştırılmış İngilizce dersi alması gereken öğrenciler, lisansüstü program dersi alamaz. 

Başvuru için gerekli belgeler:

 • Bütün lisans ve lisansüstü dersleri içeren resmi not dökümü belgesi (transcript).
 • Bütün lisans ve lisansüstü için almış olduğunuz diplomalar.
 • İngilizce programlar için İngilizce yeterlilik belgesi.
 • 3 adet referans mektubu (DAÜ mezunlarından istenmemektedir).
 • Öğrenim ücretlerini ve güncel harcamalarına yetecek miktarda mali yeterliliğini belgeleyecek bir mali teminat belgesi.
 • Daha önce aldığınız burs/ödenek varsa lütfen detaylarını belgeleyiniz (Yalnızca DAÜ'de daha önce öğrenim gören adaylar için geçerlidir) (belgeyi ekleyiniz):
 • Burs veya herhangibir ödenek için başvurunuz varsa lütfen detaylarını belgeleyiniz (belgeyi ekleyiniz)
 • Amaç/Niyet Mektubu (Lütfen ayrı bir sayfa olarak veriniz): Programa başvuru nedeninizi sizi teşvik eden faktörlere ve eğitim görmek istediğiniz alana olan ilginize değinerek belirtiniz
 • Kimlik veya pasaport fotokopisi
 • İki adet vesikalık fotograf (6 cm x 5 cm)
 • Programa özel belgeler: Mimarlık (Yüksek Lisans ve Doktora): Portföy

Online Başvuru

Başvurular sadece Internet üzerinden kabul edilmektedir.

Başvuruların Değerlendirilmesi

Başvurular ilgili bölüm tarafından değerlendirilir ve başvurunun onaylanması veya reddedilmesi kararını Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü verir. Başvuru sonucu, başvuruda belirtilen e-posta adresine Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından gönderilir. Eksik doldurulmuş başvuru formları değerlendirilmeye alınmaz.


Doğu Akdeniz Üniversitesi - University of Warwick WMG İşbirliği

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi WMG işbirliği ile Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi ve İşletme Yönetimi Mühendisliği Yüksek Lisans programları verilmektedir. Detaylı bilgi http://warwick.emu.edu.tr adresinden alınabilir.  


DAÜ Web Siteleri